Czerwony kolor przynosi szczescie
Czerwony kolor przynosi szczescie
zhongguo zhongguo
599
BLOG

ODCHODZI STARY...WITAJMY NOWY...

zhongguo zhongguo Kultura Obserwuj notkę 6

 

   Od 23 dnia dwunastego miesiaca ksiezycowego (inaczej maly nowy rok) az do Swieta Swiatel (15 dnia pierwszego miesiaca ksiezycowego) cale Chiny ze swa diaspora sa zanurzone w atmosferze swiatecznej.

                                                                                      * * *

   Wlasnie dzisiaj (o polnocy czasu pekinskiego) rozpoczyna sie Nowy Rok lub tez inaczej zwane Swieto Wiosny. Jest to rok  KROLIKA . Urodzeni pod tym znakiem to osoby towarzyskie, dyskretne, bystre i spostrzegawcze oraz podstepne.

   W tak ogromnie rozleglych Chinach o tak wielonarodosciowej ludnosci, tradycyjnych swiat jest setki. Kazda grupa etniczna ma wlasne, lecz i one stanowia czesc tradycyjnej  kultury chinskiej.

W krajach europejskich i zachodnio-azjatyckich wiekszosc swiat ulega wplywom religijnym. W Chinach jest odmiennie, swieta nie sa powiazane z religia, maja zwiazek ze swiatem natury, z ziemia i jej plodami, z kultura przodkow i prymitywnymi wierzeniami. Wiekszosc swiat jest odbiciem zycia rolniczego i wlasnie te tradycyjjne swieta Chinczykow ustalane sa prze kalendarz rolniczy.

SWIETO WIOSNY jest najbardziej uroczystym dniem w roku. Dominujacy ton tego swieta laczy sie z dniem swietowania dobrych zbiorow, wystraszania zlych duchow i skladania sobie zyczen na nadchodzacy nowy rok. Tradycja zachowala sie do dzisiaj , ale z ta najbardziej gleboka mozna sie raczej spotkac na wsiach, gdzie w przed-dzien nowego roku caly dom wrzeje od porzadkow i przygotowywan swiatecznych. W wysprzatanym domu, z dwoch stron wejsciowych drzwi rownolegle i nad drzwiami poziomo, przykleja sie z papieru  napisane zlotymi znakami  maksymy na czerwonym tle. W ogole czerwony kolor jest wszedzie obecny symbolizujac szczescie, nawet na oknach przykleja sie wycinanki z czerwonego  papieru, zwane "kwiatami okien". Wszyscy skladaja sobie zyczenia, wiesniacy prosza o jak najlepsze  zbiory, o szczesliwe rozmnazanie sie zwierzat domowych. Kupcy zas prosza o szczescie w handlu i o wzbogacenie. Niektorzy przyklejaja na drzwiach portret bozka czuwajacego nad domem i przepedzajacego zle duchy. Te obrazki noworocze zawsze przedstawiaja dobra wrozbe.

W przed-dzien Nowego Roku wszyscy czlonkowie rodziny zbieraja sie przy okraglym stole, aby spozyc wspolny posilek...zjesc tradycyjne pierozki "jiao zi" ( 饺子), wysadzic w powietrze ognie sztuczne (dawniej podpalano kawalki bambusa, ktory spalany "sam strzelal") i tak sie zabawiajac czekaja na powitanie nowego roku.

Swieto to jest rowniez okazja do skladania ofiar przodkom i odwiedzin Rodzicom. Z samego rana obserwuje sie jak cala rodzina odswietnie ubrana maszeruje z paczkami do swych rodzicow, najpierw do rodzicow meza jesli ci z nimi nie mieszkaja, a potem do rodzicow zony.Ubrania powinny byc nowe, w tym uroczystym dniu pierwszy raz zalozone, a te dziecinne z akcentem w kolorze czerwonym .Wtedy to dzieci otrzymuja od dziadkow czerwone koperty (hong bao 红包) z darkami pienieznymi, dawniej byly to mandrynki.Rodzice ofiarowuja dziadkom zywnosc i rowniez" czerwone koperty" . Na zewnatrz, na ulicach wszyscy swietuja, przyjaciele, sasiedzi, koledzy organizujac wspolna  zabawe: taniec smoka, taniec lwa, spiewy, tance ,zabawa na szczudlach...

  15-ty dzien pierwszego miesiaca ksiezycowego jest swietem "kulek z ryzu kleistego" lub inaczej zwanym "SWIETEM LAMPIONOW". Jest to pierwszy dzien pelni ksiezyca  w Nowym Roku. "Swieto Lampionow" narodzilo sie za czasow cesarza Ming z dynastii HAN, gorliwego zwolennika buddyzmu. Tego wlasnie dnia cesarz postanowil aby w Palacu Cesarskim i we wszystkich swiatyniach zostaly zapalone lampiony, w ten sposob Budda zostal uhonorowany, ludnosc w odwecie rowniez zapalila lampiony w swych domostwach i od tej pory dzien ten jest  swietowany, stajac sie "Dniem Swiatla". W pozniejszych czasach poczeto przyklejac na lampionach male papierki z zagadkami tworzac je jeszcze bardziej atrakcyjne.

Chinczycy gdziekolwiek sie znajduja zawsze sa wierni swej tradycyjnej kulturze. Wiec swietujmy wraz z nimi!

                  XIN NIAN KUAI LE!

                                                                     新年快乐!

zhongguo
O mnie zhongguo

CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia. JĘZYK, HISTORIA, KULTURA, TRADYCJA ... wszystko mnie interesuje. Wśród moich podróży po Chinach losy wiodą mnie tam gdzie jest zawsze coś do odkrycia </&lt NAGRODA ''za systematyczną prezentację kultury chińskiej i budowanie mostów pomiędzy narodem chińskim i polskim'' (2012 rok)"

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura