Pola ryżowe o wschodzie słońca zdjęcie zhongguo
Pola ryżowe o wschodzie słońca zdjęcie zhongguo
zhongguo zhongguo
1120
BLOG

RYŻOWE TARASY

zhongguo zhongguo Podróże Obserwuj temat Obserwuj notkę 9

   YUN NAN - jedna z moich ulubionych prowincji, żyje w niej ponad 20 chińskich narodów. W tym roku po raz czwarty  odwiedzam ten region i za każdym razem powracam tutaj z ogromną radością... odjeżdzam z ogromną nostalgią.

   W tym roku po raz pierwszy witają mnie ryżowe tarasy rozciągające się w okolicach YUAN YANG. Najbardziej barwne dla oczu widowisko znajduje się 10 km na południe od YUANYANG. Tutaj właśnie wybieram się przed wschodem słońca w miłym towarzystwie młodej dziewczyny z narodu HANI.

   Spektakl niesamowity, gra świateł przekształcająca ryżowe tarasy w złoto, srebro i czerwień, widok zapierający dech w piersiach. Mgła, która nad ranem owija tarasy unosi się wysoko, scena podobna do wysp pływających na morzu chmur, gdzie niebo przegląda się w ryżowym lustrze. Pola o nieregularnych kształtach tkają się w majestatyczne schody o tysiącach stopni, harmonijnie wplatają się na stokach w lustra wodne, spoglądając na słońce. Ze szczytów górskich aż do 2000m npm spływa woda  "bambusowymi kanalizacjami" do nawadniania, wkradając się przez szczeliny do każdego poletka. Te ryżowe tarasy ofiarowują cudowny spektakl we wczesnych godzinach porannych, gdy wyłaniają się za mglistym horyzontem w pierwszych promieniach wschodzącego słońca lub późnym popołudniem o zachodzie słońca.

   Mawia się, że HANI z YUAN YANG byli pierwszym narodem - rzemieślnikiem ryżowych tarasów, górskie zbocza od 4000 lat są prawdziwym amfiteatrem, gdzie woda przelewa się z piętra na piętro przez szczeliny powstałe w nasypach. Trzeba było być dobrym hydraulikiem aby przekształcić tak skomplikowany relief.

   Przybycie tutaj to wspaniały festiwal dla oczu. Stanowiące 12500 ha pola ryżowe rozciągają się w nieskończony labirynt, wykraczają daleko za burgady położone w bambusowych gajach, zamieszkałe przez ludność HANI i YI.

   Wiosną po zbiorach rzepaku zaczyna się cykl ryżu, sadzenie odbywa się w ciasnych rzędach w szkółkach. Rozwinięcie pierwszych  liści na drzewach zwiastuje zalanie pól ryżowych, które błyszczą w słońcu jak pałacowe lustra. Przed przesadzeniem każde poletko to raj dla małych węgorzy łowionych nocą prez smakoszy. Po 4 tygodniach, gdy pędy ryżu osiągają 15 - 20 cm długości, ryż jest przesadzany w kępy po kilka pasm w odległości szerokości dłoni, tak aby było wygodniej je zbierać (oczywiście ręcznie). Wszystko  odbywa się bardzo sprawnie przy udziale ok. 10 osób, trzeba tylko 20 min. aby przesadzić ryż, wtedy to cała rodzina i sąsiedzi uczestniczą w tej akcji. Hani są solidarni, czczą siew i zbiór ryżu.

   Pola ryżowe są w wodzie przez cały sezon wegetacyjny, ryż lubi mieć nogi w wodzie, a głowę w słońcu. Jesienią zbiory ryżu mobilizują całą wioskę.

  HANI są miłym narodem, posługują się własnym językiem, ustna tradycja o dawnym systemie pisania została utracona podczas migracji z prowincji SI CHUAN. Dzisiaj używana romanizacja dialektu LUCHUN stała się ich pismem.
   Z tegorocznego pobytu w tej wiosce pozostały mi wspaniałe wspomnienia, poznanie nowych ludzi i nowych zwyczajów. Gdziekolwiek bywam w Chinach zawsze moje zauroczenia tym krajem jest ogromne. Mam wrażenie, że moje poprzednie życie zamieszkiwało w Chinach... stąd moja fascynacja!

 

zdjęcia: image

Zobacz galerię zdjęć:

Pola ryżowe o zachodzie słońca zdjęcie zhongguo
Pola ryżowe o zachodzie słońca zdjęcie zhongguo Panie z narodu HANIzdjęcie zhongguo Pani z narodu YIzdjęcie zhongguo Wioska Hanizdjęcie zhongguo
zhongguo
O mnie zhongguo

CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia. JĘZYK, HISTORIA, KULTURA, TRADYCJA ... wszystko mnie interesuje. Wśród moich podróży po Chinach losy wiodą mnie tam gdzie jest zawsze coś do odkrycia </&lt NAGRODA ''za systematyczną prezentację kultury chińskiej i budowanie mostów pomiędzy narodem chińskim i polskim'' (2012 rok)"

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości