zhongguo zhongguo
766
BLOG

SMOK O DWÓCH GŁOWACH

zhongguo zhongguo Rozmaitości Obserwuj notkę 1

     Chińczycy są dziećmi Smoka - wyświęconego i ubóstwianego przez naturę. Smok wśród zodiakalnych znaków ma szczególna odrębność, jest jedynym nierealnym stworzeniem, nie mającym odpowiednika w świecie zwierząt.

Smok to silna kreatura, dość niepokojąca, jest wcieleniem strumienia życiowego tak bardzo pełnego yang, że niejednokrotnie brakuje mu ying  do działania.  Rozumowanie chińskie stosuje cykl roczny o 12 znakach, w którym istotną rolę spełnia "godzina" będąca nowoczesnym podziałem dnia zwanym "xiao shi"  (小时) lub jak kto woli "mała godzina", potrzeba 2 godzin "nowoczesnych" aby wypełnić czas trwania "godziny tradycyjnej".

*Czytelnicy, którzy znają życie mego dzisiejszego bohatera mogą przejść bezpośrednio do treści notki. Natomiast nowicjuszy zapraszam uprzednio tutaj.

 

   Bruce Lee - Li Xiao Long  (Mały Smok) - jest podwójnie nasycony znakiem Smoka, urodził się w San Francisco w roku Smoka (1940) i w godzinie Smoka (między 7°° i  9°°) w szpitalu w chińskiej dzielnicy, dnia 27 listopada. Ojciec LI HAI CHUAN - znany aktor opery kantońskiej zadomowiony w USA dał synowi to niezwykłe  imię ZHEN FAN:

* ZHEN - globalnie skupia w sobie sens do działania, oznacza wstrząsać, podniecać, oswobodzić, obudzić

* FEN - to  dosłownie palisada, płot, a w przenośni granica, limit, brzeg. Również mieszkańcy  południowych Chin zwią w ten sposób w skrócie miasto San Francisco.

Imię, które ojciec osadził na jego ramionach jako przeznaczenie, mające podwójne znaczenie: "poszerzać granice" i   "zbudzić San Francisco ". Pod swym scenicznym pseudonimem LI XIAO LONG  [Li Mały Smok] spełnił podwójną misję. Podczas swego krótkiego życia Mały Smok będzie naznaczony ambiwalencją, ciągle oscylując między dwoma ojczyznami - USA, gdzie się urodził i uczył a Hong Kongiem, gdzie był gwiazdą i zmarł. Sam Hong Kong do niedawna huśtał się jeszcze między W.Brytanią i Chinami Cesarskimi.

   Wszystko co Mały Smok wniósł do sztuki walki było również huśtawką dwóch form strategii: yang wyróżniający się atakiem, kulturystyką, uderzeniem pięści oraz ying nacechowany obroną, zręcznością i użyciem broni obuchowej zw. nunchaku. A więc krótko mówiąc bazował się na połączeniu zakorzenionych w dawnej  tradycji filozofii ying/yang z nowymi nieznanymi technikami stylu walki. Podczas pięcioletniej nauki u mistrza Ye Wen jest obiektem krytyki,  rywalizacji i zazdrości ze strony innych  chińskich uczniów, którzy usiłują stłumić jego wysiłki, uważając, że tylko oni rdzenni Chińczycy mają prawo śledzić i iść śladami mistrza. Mały Smok jest koktajlem narodowościowym,  w jego żyłach  płynie również europejska krew - w 1/4 części ze strony matki ma pochodzenie niemieckie. Po swej emigracji do Stanów nadal trenuje, tworzy własny styl walki nazwany jie quan dao będący zlepkiem kung fu, boksu angielskiego i walki filipińskiej. Stworzoną  prze niego szkołę odwiedzają  takie sławy jak Lee Marwin, Polański i nawet Barbara Streisand...

   Wszystko jak w bajce, małżeństwo ze swą uczennicą Lindą Emery - szedzko-angielsko-niemiecką Amerykanką, narodziny syna i córki... wygrywa walki, kręci filmy...

 i ten tragiczny ostatni dzień w Hong Kongu...gdy  gaśnie jego gwiazda.

 

   Po jego śmierci nastąpiły zmiany, miasta z tamtej epoki powróciły do Chin. Filmy sztuki walki zmieniły swe wystroje, miejsca z ówczesnych świeckich świątyn oddały swe role innym  aktorom: Jacky Chan, Michelle Yeoh, Chow Yunfat. Współczesne filmy kung fu pełnią rolę coraz bardziej uciążliwej antynowoczesności urbanizacyjnej.

Mały Smok wszedł do historii przez wielką bramę, jego niezliczone godziny ćwiczeń fizycznych wymodelowały atletyczną sylwetkę stającą sie modelem do naśladowania przez młode pokolenia zarówno azjatyckie jak i zachodnie, przyczynił się on do popularyzacji zdrowotnej gimnastyki. Podczas studiów uniwersyteckich w Waszyngtonie kładł szczególny nacisk na filozoficzne zasady ying/yang, znalazły one odbicie w jego "wojennym tańcu" - związku między ciałem a umysłem. 

   Lubię tego nienasyconego smoka o dwóch twarzach, o kocim instynkcie. Miałby 72 lata, odszedł w kwiecie wieku tak jak James Dean. 

 

Zobacz galerię zdjęć:

Z Lindą Świątynia w Fo Shan przy szkole mistrza Ye Wen
[zdjęcie autora] Współczesny spektakl w świątyni w Fo Shan - miasto rodzinne nauczyciela Małego Smoka, Ye Wen
[zdjęcie autora]
zhongguo
O mnie zhongguo

CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia. JĘZYK, HISTORIA, KULTURA, TRADYCJA ... wszystko mnie interesuje. Wśród moich podróży po Chinach losy wiodą mnie tam gdzie jest zawsze coś do odkrycia </&lt NAGRODA ''za systematyczną prezentację kultury chińskiej i budowanie mostów pomiędzy narodem chińskim i polskim'' (2012 rok)"

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości