zhongguo zhongguo
4299
BLOG

WĘZEŁKI SZCZĘŚCIA *

zhongguo zhongguo Kultura Obserwuj notkę 6

  Pewno wielu  moich Miłych Czytelników miało w ręku lub widziało na zdjęciu to ręczne dziełko artystyczne, którego pierwsze ślady pojawiły się w Chinach 100 000 lat temu. Pierwsze pisemne opisy historyczne o tej sztuce pochodzą z dynastii Tang i Song (960 - 1279), a za panowania dwóch ostatnich dynastii, Ming i Qing (1368 – 1911) sztuka ta stała się popularna. Dodam, że chiński węzeł jest symbolem szczęścia, harmonii i pokoju oraz jest dekoracją podczas Święta Wiosny i przedmiotem rytualnym w świątyniach.

  Wszystko zaczęło się bardzo dawno temu...

  Mawia się, że Chińczycy znają tę sztukę od odległych czasów... kiedy jeszcze nosili na swej skórze futra zwierzęce chroniące ich przed zimnem... a więc bardzo odległe to czasy. Plecione sznureczki służyły im do zawiązywania przedmiotów, do łatwiejszego zapamiętania wydarzeń i do dekoracji. W feudalnym społeczeństwie chińskim, kobiety nie mogły pokazywać się publicznie, spędzały swój wolny czas poświęcając się robótkom ręcznym. Plecienie węzłów było więc świetnym zajęciem w domu dla kobiety, zasady symetrii były niezbędne aby wykonać tę sztukę.

  W 1980 roku kilku zapaleńców zgromadziło i zorganizowało wystawę węzełków z różnych epok. Niestety jeszcze w tym czasie Chiny były ‘’zamknięte’’ i tylko nieliczni oficjalni turyści mogli odwiedzać kraj i tylko w wytyczonych regionach. Jakość estetyczna tej wystawy przybliżyła amatorom również jakość praktyczną, można było poznać różnorodność wykonywanych technik. Zapaleńcy stworzyli i pokazali nowe techniki waloryzując aspekt dekoracyjny. Symetria tych węzełków z wielką finezją odzwierciedla bogate dziedzictwo kulturalne narodu chińskiego.  

  A co przedstawia ich symbolika?

Orginalnością jest wyrazić uczucia i alegorię poprzez podarowanie drugiej osobie takiego węzełka. Węzełki wyrażają szczęście i pokój, a nawet bogactwo, długowieczność i powodzenie w karierze zawodowej. Dlatego Chińczycy uważaja, że trzeba je mieć w domu, gdyż odpędzają demony i ochronią rodzinę przed nieszczęściem. Można je też nosić przy sobie, zawiązane przy telefonach komórkowych, torebkach i innych przedmiotach.

  Obecnie te prawdziwe cacka, o których napisano wiele artykułów i książek zaskakują swą finezją i nieskończoną liczbą wariantów. Są one bardzo ściśle splecione i trudno je jest rozwiązać, ich złożona struktura spełnia rolę dekoracyjną. Do ich wyrobu dodawane są również inne przedmioty jak monety, jadeity, perły i kamienie szlachetne, krochmaląc je, można im nadawać różnorodne formy.  

 

* dla Jasminy 

ŚWIĘTO WIOSNY 5

Zobacz galerię zdjęć:

w sklepie
zhongguo
O mnie zhongguo

CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia. JĘZYK, HISTORIA, KULTURA, TRADYCJA ... wszystko mnie interesuje. Wśród moich podróży po Chinach losy wiodą mnie tam gdzie jest zawsze coś do odkrycia </&lt NAGRODA ''za systematyczną prezentację kultury chińskiej i budowanie mostów pomiędzy narodem chińskim i polskim'' (2012 rok)"

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura