wesele (prowincja Hu Nan)
wesele (prowincja Hu Nan)
zhongguo zhongguo
6887
BLOG

CHIŃSKIE KOBIETY

zhongguo zhongguo Chiny Obserwuj temat Obserwuj notkę 13

Jedna z moich Czytelniczek o pięknym pseudonimie, jaki tylko może nosić kobieta – JASMINA, poprosiła mnie o napisanie notki o chińskich kobietach. Zabieram się wykonania tego miłego zadania z mieszanymi uczuciami. Nie jest łatwo pisać o kobiecie z jednego narodu, a coż dopiero o kobietach 56-ciu narodów jakie zamieszkują Chiny.

 Być kobietą we współczesnych Chinach oznacza większe poczucie przynależności do własnej płci niż w Europie. Ma to związek z sytuacją polityczno-społeczno-kulturalną. Chińki po wiekach izolacji, w ostatnich dziesięcioleciach coraz częściej zerkają na Zachód i go odwiedzają. Fakt ten przysparza im wiele do rozmyślania i często do naśladowania.

  W obyczajach między Północą a Południem, Wschodem i Zachodem istnieją różnice.

W zeszłym roku nadarzyła mi się okazja zwiedzenia Mandżurii, gdzie najtrudniej się żyje kobietom. Tutejsi mężczyźni spożywają największe ilości alkoholu w Chinach, a kobiety od dziecka są przyzwyczajane by im służyćPowoli jednak i te uskarżające się na swój los kobiety zaczynają się wyzwalać. Któregoś wieczoru podczas kolacji jestem świadkiem, przy sąsiednim stole, wspólnej biesiady tutejszych robotników i robotnic. Panowie piją, panie palą, nie ma różnic w płci. Zachwycam się nienaganną swobodą tych pań... i ich elegancją w roboczych strojach, pod którymi tylko mogę sobie wyobrazić wdzięczne formy ich właścicielek.

Im dalej Południa, sytuacja kobiet ulega zmianie..

  Tutaj się nie pije, ale mężczyźni nie są wierni. Gdy się ma ku temu możliwości finansowe do reguły należy aby mieć ‘’małą pszczółkę’’ i to na dodatek inteligentną i ładną, która mi uprzyjemni czas. Zamożny pan kupuje ‘’małej żonie ‘’ mieszkanie i ma ją do własnej dyspozycji.

Dawniej prababkom współczesnych Chinek krępowano stopy, dzisiaj młoda żeńska generacja wydłuża sobie nogi w prywatnych klinikach za ogromne sumy niedostępne dla zwykłej śmiertelniczki. Te same kandydatki salonów piękności zaokrąglają sobie skośne oczy.

  Współczesna Chinka gdy chce założyć rodzinę nie zawsze kieruje się względami uczuciowymi. Pod presją rodziców – ‘’musisz mieć dobry start w życiu’’ – często popełnia nieodwracalne błędy.

Inna bardziej rezolutna, często po ukończeniu studiów czeka w rodzinnym domu i przy pomocy swatki znajduje swego księcia. Warto zapamiętać, że małżeństwo w Chinach nadal jest traktowane jako inwestycja, mająca kontynuację rodu, na dodatek jeśli narodzi się syn, młoda matka ma powagę społeczną, nawet życie w luksusie.

Dodam, że jest to chiński ideał żony i matki, respektujący konfucjańską doktrynę, do którego dąży większość kobiet. Kobieta w dzieciństwie słucha ojca, w małżeństwie swego partnera, a gdy zostanie wdową - syna. Nie trzeba się dziwić, że w dużych aglomeracjach, współczesne Chinki chcą się emancypować.

Dużą rolę w kwestii małżeńskiej odgrywa kalendarz chiński, podobno źle jest się wiązać z kobietą spod znaku konia...?! Stąd korzysta się z porad wróżbity przed zawarciem małżeństwa.

W wielkich miastach, coraz więcej młodych kobiet po swych  25-tych urodzinach  pozostaje w wolnym stanie, zwane pejoratywnie ‘’sheng nu’’ (te, które pozostają) wiodą swą sytuację jako kobiety emancypowane lub są pod ciągłą presją rodziny i społeczeństwa. Ambitne i niezależne symbolizują sprzeczność chińskiego tradycyjnego społeczeństwa.

 Chiny to kraj jedynaków, w którym statystyki ukazują, że rodzi się więcej chłopców niż dziewczynek (119 chłopców na 100 dziewczynek). Istniejąca dysproporcja jest przyczyną rodzącego się nowego zjawiska jakim jest homoseksualizm i zakup żon w sąsiedzkich państwach, w Wietnamie i Birmie. Według prawa chińskiego mężczyzna musi mieć 22 lata, a kobieta 20 aby się pobrać.

Coraz więcej dziewcząt kształci się na uniwersytetach, robiąc karierę naukową, a więc jest mniej kandydatek na żony. Rewolucja Kulturalna poprawiła sytuację kobiet w kręgu godzenia obowiązków zawodowych z macierzyńskimi, przyzakładowe żłobki i przedszkola w dużym stopniu pomogły matkom. Pracująca żona wspomaga męża zarobkowując na rodzinę.

To co jest uderzające w chińskiej kulturze to przedmiotowowe podejście do kobiety, jako wyłącznej własności mężczyzny, do wyjątku należą zamożne kobiety, posiadające niezależną od mężczyzny sytuację finansową lub władzę. Specyficzny jest Shang Hai, gdzie poślubienie jego mieszkanki oznacza stać się pantoflarzem.

 Szanghajki mają reputację pań zarządzających domem i pieniędzmi.                                      

Na wsiach sytuacja wygląda zupełnie odmiennie, kobiety pracują ciężko w polu, wykonują również ciężkie prace fizyczne np. przy budowie dróg i mostów. Podróżując po Chinach nierzadko spotykam na drogach kobiety z młotkiem w ręku tłukące ciężkie głazy na drobniejsze kamienie służące do wyścielenia dróg, kobiety tnące pnie drzew na deski itp.

 

                                               image

 

 Te same kobiety prowadzą dom, wychowują dzieci i doglądają prac w polu.

Inaczej jeszcze ma się sytuacja kobiet w mniejszościach narodowych, w których istnieje system matrialchalny. Jedynym narodem chińskim, który nadal go kultywuje jest mniejszość Mo Suo, tutaj kobiety są ważniejsze od mężczyzn.Matka jest filarem swego klanu. Tylko jej pochodzenie i jej nazwisko ma znaczenie, słowo ojciec nie istnieje. Mężczyzna i kobieta MO SUO nie mieszkają pod jednym dachem, każde z nich osobno w swoich rodzinach.

 

                                                  image

 

Po zachodzie słońca odbywa się coś wyjątkowo ciekawego: mężczyzna "odwiedza" kobietę pod jej dachem, gdzie może pozostać do wschodu słońca. Nad ranem spotyka sie tych panów powracających do swych domostw... O świcie słychać tylko zgrzyty motocykli i w ciemnościach jutrzenki rozróżnić można cienie męskich sylwetek. Związek dwóch miłujących się istot trwa tak długo aż któregoś dnia kobieta nie otworzy swemu kochankowi drzwi lub jak któregoś wieczoru on nie zapuka do jej drzwi. Oznacza to zerwanie intymnego związku. Dzieci, które są owocem miłości,  wychowuje matka  pod skrupulatnym okiem swego brata, to on jest dla nich ojcem i kocha jak własne! Kobiety są dumne z własnej pozycji socjalnej i żartobliwie mawiają, że mężczyzna powinnien w dzień wypoczywać aby w nocy  być bardziej efektywnym.

Kobiety wszystkich mniejszości narodowowych pozostają pod silnym wpływem, specyficznych dla każdej grupy etnicznej tradycji. Liczne święta tradycyjne są okazją do ukazania zdolności manualnych i muzycznych. Nowy rok, święto zbiorów, łodzi, smoków, konkursy śpiewu są okazją aby pokazać piękne stroje ręcznie dekorowane, rzemieślnicza srebrna biżuteria dodaje uroku słabej płci.

Języki Yao, Miao i Dong - narodów, które mam okazję odwiedzać corocznie, nie mają własnego pisma, dlatego wykonywane hafty przez kobiety są świadkami historii i kultury tych narodów. Kobiety same tkają bawełniane tkaniny, farbują i haftują... tak jest od wieków. Niezwykła różnorodność wzorów, motywów podkreśla bogactwo ich sztuki.

 

W południowej części prowincji Guang Xi w wiosce Ping An żyje najstarsza kobieta Chin Luo Mei Zhen urodzona w 1885 roku.

image

W ogóle w dolinie Ba Ma żyją 74 osoby ponad stuletnie. Warunki naturalne bez skażonego powietrza sprzyjają temu rzadkiemu zjawisku długiego życia. Również struktura rodzinna, w której żyje kilka pokoleń przyczynia się do osiągnięcia sędziwego wieku przez starsze panie. 

Aby zakończyć ‘’rekordy Chin’’, warto wspomnieć o najwyższej kobiecie na świecie, Chince zmarłej w listopadzie 2012 roku, pochodziła ona z prowincji An Hui i miała 2,36m, ważyła około 200 kg.

image

Mając 11 lat Yao De Fen mierzyła już 1,87m, a w wieku 15 lat przekroczyła 2 m. Przyczyną jej wysokiego wzrostu był guz ulokowany w mózgu, zwiększający poziom hormonu wzrostu w organiźmie. Biedna jednak ‘’nie zdążyła’’ pobić rekordu 18 letniej Zeng Jin Lian zmarłej w 1982 roku o wzroście 2,49m.

Chinki są czułe i lubią subtelność. Frontalne zaloty, nie są metodą przez nie akceptowaną. Aby zachęcić te tajemnicze postaci do swej osoby,  najlepiej władać ich językiem ojczystym, ponadto dobrze jest pokazać pewne zaiteresowanie ich kulturą.  

Właściwie można pisać w nieskończoność o kobietach, spodobało mi się o nich opowiadać, jeszcze powrócę do tego tematu, w odmiennym kontekscie...

W nagrodę, dla tych którzy przeczytali całą moją notkę, przedstawiam  portrety chińskich kobiet, złożone  z  zdjęć wykonanych podczas moich wędrówek po Chinach.

 

 

zhongguo
O mnie zhongguo

CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia. JĘZYK, HISTORIA, KULTURA, TRADYCJA ... wszystko mnie interesuje. Wśród moich podróży po Chinach losy wiodą mnie tam gdzie jest zawsze coś do odkrycia </&lt NAGRODA ''za systematyczną prezentację kultury chińskiej i budowanie mostów pomiędzy narodem chińskim i polskim'' (2012 rok)"

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka