zhongguo zhongguo
27555
BLOG

CUDOWNE LEKARSTWO...

zhongguo zhongguo Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 7

 

     ...to bardzo rozpowszechniona w farmakopeii chińskiej maść tygrysia虎標萬金油 (hǔbiao wànjīnyóu). Produkt głównie używany do łagodzenia bólu mięśni związanego z przepracowaniem, bólem pleców i stawów.

  Receptura została opracowana w 1870 roku przez chińskiego zielarza Aw Chu Kin mieszkającego w Rangoon’ie, gdzie otworzył sklep i sprzedawał to cudowne lekarstwo. Na jego opakowaniu był widoczny wizerunek tygrysa. Jak wiadomo, w kulturze chińskiej i dalekowschodniej tygrys jest symbolem siły. Maść nie zawiera żadnych składników wywodzących się od  drapieżnego ssaka.

 

 W latach 1920 dwaj synowie zielarza, Boon Haw i Aw Boon Par udoskonalili w Singapurze recepturę w rodzinnej fabryce istniejącej do dziś.

 

 Istnieją trzy aspekty maści tygrysiej:

·       czerwona, zawierająca olej z cynamonowca wonnego, stosowana jest przy bólu i skurczu mięśni (mocniejsza)

·       biała – używana przy bólach głowy, katarze, dla zmniejszenia swędzenie po ukąszeniu owadów (słabsza)

·        postać płynna

 

Maść tygrysia stosowane jest :

·       przy bólach mięśniowych, gdyż umożliwia lepsze krążenie krwi, pozwala mięśniom się lepiej rozluźnić, zmniejszając zapalenie stawów i ścięgien oraz przyspiesza proces wyleczenie.

·       przy łagodnych migrenach i bólach głowy

·       po ukąszeniu owadów

·       przy kaszlu, należy posmarować plecy i klatkę piersiową, wówczas pomaga oczyścić drogi oddechowe

 

W skład maści tygrysiej wchodzi wiele składników, jest ona wyrabiana na bazie wazeliny i parafiny, poza którymi ważną rolę spełniają:

    kamfora

 

    olejek miętowy

 

    olejek lawendowy

 

    mentol

 

   olejek goździkowy

 

   olejek z eukaliptusu

 

       kasja

 

    olej palmowy

 

 

         Jednym ze składników  maści czerwonej jest woda amoniakalna, dzięki której maść przybiera czerwoną barwę. Kamfora i goździk mają właściwości  rozgrzewające, a eukaliptus właściwości ochładzajace. Należy ostrożnie stosować maść tygrysią dla dzieci i kobiet w ciąży. Pod żadnym pozorem nie stosować maści tygysiej na skórze zaczerwienionej i skaleczonej, w nosie i na powiekach.

 

         Kuzynką maści tygrysiej jest ''maść małpia'' znana w Tajlandii.

                 

 image 

   Rysunek przedstawiający małpę trzymającą w łapce brzoskwinię symbolizuje długowieczność. Małpa w horoskopie chińskim jest jednym z 12 znaków, odpędza złe duchy i jest repezentantką małżeństwa, wiosny i nieśmiertelności.

  W kwitnących komunizmem latach PRL -znana była maść tygrysia zwana "z kotkiem", sprowadzana z sąsiedniego Chinom Wietnamu.

   

                             image

   

   Lubię maść tygrysią, jest zawsze obecna w mojej kieszeni i turystycznej apteczce. Chińczycy ją stosują na co dzień, w podróży zapobiega "chorobie lokomocyjnej", usuwa nieprzyjemne zapachy i towarzyszy przy bólach głowy.

Wyjątkowa to maść - dobra i skuteczna  na wszelkie dolegliwości.

                                    

            image   image

zhongguo
O mnie zhongguo

CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia. JĘZYK, HISTORIA, KULTURA, TRADYCJA ... wszystko mnie interesuje. Wśród moich podróży po Chinach losy wiodą mnie tam gdzie jest zawsze coś do odkrycia </&lt NAGRODA ''za systematyczną prezentację kultury chińskiej i budowanie mostów pomiędzy narodem chińskim i polskim'' (2012 rok)"

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości