zhongguo zhongguo
290
BLOG

KWIATY WE WŁOSACH (Dziennik z Chin)

zhongguo zhongguo Rozmaitości Obserwuj notkę 6

10 kilometrów na południowy zachód od  Quanzhou  u ujścia rzeki Jin leży rybacka wioska Xunpu.

                                                    image

   Z pewnością to dawne miejsce na morskim jedwabnym szlaku było pierwszą przystanią Arabów, którzy przybywali do Quanzhou podczas dynastii Song. Podobno mieszkańcy tej wioski są potomkami dawnych arabskich kupców, ale styl życia nie ma nawet ksztyny ich śladów. Większość jej mieszkańców jest pobożnymi wyznawcami boginni Mazu, nie będąc muzułmaninami.

Przy dworcu dalekobieżnym wsiadamy w autobus „8”, który zawozi nas do Gelin Gonsi. Już będąc w autobusie napotykamy na obecność pań mających ukwiecione wianki we włosach. Mały kolorowy ogród zdobi ich krucze włosy. Zwyczaj ten przybył tutaj podczas dynastii Song ze Środkowej Azji Jedwabnym Szlakiem. Girlandy kwiatów starannie upiętych tak jak na niniejszych zdjęciach są namiastką orginalności tego miejsca:

Na prawo od głównej szosy idziemy drogą około 1 km w południowym kierunku. Jesteśmy zaniepokojeni, chyba się pomyliliśmy, nic na to nie wskazuje, że trafimy na rybacką wioskę.

Nowe domy... coraz mniej samochodów... aż w końcu główna droga przemienia się w wąską dróżkę pełną zakrętów. Zadowoleni docieramy do wioski, która zachowała swe typowe domy w labiryncie krętych uliczek. Z wyjątkiem niektórych domów zbudowanych z cegły, drewna i kamienia, większość z nich to unikalna forma ludowa stworzona z muszli ostryg. Ściany domów emanują muszlami mięczaków wyłowionymi w tutejszej Jinjiang. Są to architektoniczne cuda – muszle zmieszane z rzeczną wazą lśnią w powiewie  wiatru.

                                                  image

Oszołomieni urokiem tego miejsca lawirujemy wśród domów z muszli. Podziwiamy tę pierwszy raz spotkaną architekturę wyłonioną z innego świata. Jesteśmy zachwyceni tym miejscem, któremu urok dodają panie  z kwiatami we włosach.

Natrafiamy przypadkowo na procesję pogrzebową:

   Jak się później dowiadujemy uroczystość jest zorganizowana na cześć zmarłej 81-letniej mieszkanki Xunpu. Podczas procesji  najbliższa rodzina i mieszkańcy wioski towarzyszą w ostatniej drodze starszej pani . Niosą oni czerwone walizki symbolizujące osobiste rzeczy zmarłej.

Kolor czerwony jest symbolem szczęścia. Kolor biały – symbolem żałoby. Widoczne  fotografie po spaleniu mają za zadanie przypominać zmarłej jej dawne życie w drugim życiu. Papierowy dom, meble, kwiaty, wszystko to będzie później spalone na cmentarzu i w obłokach zabrane na „tamten świat”:

                                        image

 Po procesji wszyscy zbierają się na głównym placu niedaleko brzegu rzeki i wspólnie uczestniczą w pożegnalnej biesiadzie.

   Jesteśmy również przypadkowo zaproszonymi gośćmi. W jadłospisie oczywiście dominują owoce morza i ryby ...

                                           image

     Wkrótce w 29 dniu pierwszego miesiąca księżycowego w światyni poświęconej boskości Mazu będącej opiekunką rybaków i marynarzy odbędzie się wielkie święto. Wówczas to panie z Xunpu w swoich kolorowych tunikach,  wąskich czarnych spodniach i barwnych kwiatach we włosach będą świętować urodziny bogini.

 

zhongguo
O mnie zhongguo

CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia. JĘZYK, HISTORIA, KULTURA, TRADYCJA ... wszystko mnie interesuje. Wśród moich podróży po Chinach losy wiodą mnie tam gdzie jest zawsze coś do odkrycia </&lt NAGRODA ''za systematyczną prezentację kultury chińskiej i budowanie mostów pomiędzy narodem chińskim i polskim'' (2012 rok)"

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości