wikipedia
wikipedia
zhongguo zhongguo
14676
BLOG

„ALMANACH” CHIŃSKICH SYMBOLI

zhongguo zhongguo Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0


W Chinach symbole zajmują znaczące miejsce w życiu codziennym, w sztuce, w kulturze. Niezależnie od tego czy są starożytne czy też dzisiejsze występują w dekoracjach przedmiotów, mebli, odzieży.

   Dla Chińczyków motywy dekoracyjne, niepodzielnie od cech estetycznych i wizualnych, są nośnikami znaczeń i tradycji.

Dzięki chińskim symbolom, równie dobrze możemy znaleźć elementy bogatej i oryginalnej dekoracji wnętrz, które promują takie pojęcia jak długowieczności, bogactwo, szczęście, miłość, lub też życzenia ...

Brzoskwinia

imagejest owocem bardzo bogatym w symbolikę.

W dawnych Chinach, gałęzie brzoskwiniowego drzewa były używane do odpędzania demonów. Z tamtej epoki pochodzą amulety i stemple wykonane z brzoskwiniowego drzewa. Nowożeńcom ofiarowuje się brzoskwinie, które mają za zadanie przynosić szczęście, powodzenie i płodność. Kwiaty drzewa brzoskwiniowego są często porównywane do panny młodej o delikatnej i jasnej cerze.

  Brzoskwinia w Chinach jest najbardziej znana ze wszystkich owoców symbolizujących nieśmiertelność i jest stałym elementem chińskich legend. Najstarsza wzmianka nawiązuje do poety Zhang Hua, pochodzego z III wieku. Brzoskwinia długowieczności daje temu kto ją spożywa wieczną młodość i nieśmiertelność. Jej kwiat zakwita co 3000 lat i jest przedmiotem pożądania zwykłych śmiertelników.

Jedna z najbardziej znanych legend opowiada, że Król Małp nie został zaproszony na ucztę do Królowej Matki. Obrażony wtargnął do ogrodu w górach Kun Lun i wyjadł wszystkie niebiańskie brzoskwinie z drzewa życia.

Mimo wkroczenia na nowoczesną drogę stylu życia dzielenie się owocami brzoskwini wśród gości należy nadal do tradycji. Szacunek dla tradycyjnych wartości wciąż ma głębokie znaczenie. Szkoda, że dzisiaj brzoskwiniowe sady występujące w dzikim stanie prawie wiginęły i nie można zerwać w nich brzoskwiniowych gałązek. Dlatego Chińczycy zastępują je papierowymi jako symbol nieśmiertelności.

 

Innym symbolem nieśmiertelności jest żuraw


                                                           image

Według legendy żuraw żyje 1000 lat. Jego wizerunek na tradycyjnych rycinach ofiarowuje się strarszym osobom. Dwa lecące żurawie są zwiastunami awansu społecznego. W tradycji taoistycznej żuraw jest środkiem transportu do świata nieśmiertelnych. Biel żurawia symbolizuje czystość, a jego czerwone upierzenie na łbie jest symbolem żywotności.

 

Magiczny grzyb lingzhi(huba)


                                                         image jest również symbolem długowieczności, gdyż można go długo przechowywać. Ususzony przybiera formę jeleniego rogu, będącego również symbolem długowieczności.



Swastyka(lewoskrętna jej postać) jest jednym z najstarszych symboli.

 

                                                          image

 W Chinach pojawiła się wraz z buddyzmem przybyłym  ponad 2000 tat temu z Indii. Chiński ideogram 10 000 jest symbolem pełni, a znaczenie znaku "" to "pomyślne zgromadzenie dziesięciu tysięcy cnót". Cyfra ta więc symbolizuje obfitość, coś tak wielkiego, że nie można określić.

 

Ru yi … magiczne berło


                                     image   Symbol szczęścia, mocy i władzy.

 

Ru yi oznacza „spełnione życzenia.” Górna część berła ma kształt chmury. Berło było noszone przez bogów, nieśmiertelnych i dygnitarzy.

 

Sinogram podwójnego szczęścia


                                 image Symbol udanego małżeństwa.


Jest to chiński motyw, który składa się z podwójnego ideogramu Xi, co oznacza szczęście i radość. Chińczycy tradycyjnie używają ten znak do dekoracji ślubnych.

 

Sinogramdługowieczności


                                                                     image

 

 Ideogram często jest obecny na chińskiej kaligrafii, jest motywem dekoracyjnym symbolizującym i promującym długowieczność.

 

Jeleń


              imagejest symbolem długowieczności i dobrobytu.

 

 

Nietoperz

                                            image   symbol szczęścia i dobrobytu.

 

Nietoperz po chińsku jest homonimem słowa fu oznaczającego szczęście. Nietoperz jest również symbolem długowieczności. W ikonografii pięć nietoperzy oznacza szczęście, długowieczność, bogactwo, radość i godność.

 

 

Kwiat śliwy

 

                imagesymbol wiosny, pomyślności, odnowy i młodości.

Jest również symbolem śmiałości i odwagi. Kwiat śliwy jest często ilustrowany przez artystów i poetów, jest uznawany jako symbol narodu chińskiego. Kwiat śliwy jest symbolem niewinności, jego białe płatki zwiastują nadejście wiosny, wiele go łączy z bambusem i sosną.

Razem zwią się „trzema przyjaciółmi” chłodnych dni i symbolizują one żywotność. Te trzy rośliny są symbolami odwagi i optymizmu, podkreślają rodzaj szlachetność narodu chińskiego.

Kwiaty śliwy zakwitają przed wiosną, sosna nie gubi swych igieł, a bambus jest zawsze zielony.

Kwiat śliwy jest reprezentowany w malarstwie z pięcioma płatkami. W 1911 roku został wybrany jako kwiat narodowy (obecnie jest kwiatem Tajwanu), podobnie  jak 5 kolorów pierwszej flagi Republiki Chin symbolizował 5 narodów: Han, Mongołowie, Mandżurowie, Mahometanie i Tybetańczycy.

 

 

Sosna

                                            imageSymbol mocy, witalności i dobrobytu.

Sosnę dużo łączy z cyprysem, hubą i żurawiem pod względem symbolu nieśmiertelności. Według chińskiej koncepcji szczęścia największym przywilejem jest długowieczność.

 

Orchidea

                      

                        image   jest symbolem perfekcji i czystości duchowej.


Jej kwiaty stosuje się do oddalenia nieprzyjemnych zapachów. Jest obecna w chińskich dekoracjach obok śliwy, bambusa symbolizując szlachetną przyjaźń.

 

 

Chryzantema


                    image             to symbol długowieczności i nieśmiertelnosci.

Jest jesiennym kwiatem zakwitającym w dziewiątym miesiącu. Liczba 9 jest homonimem słowa  „długi” , a więc jest symbolem długowieczności.

 

 

Kwiat lotosu


                        image             w tradycji buddyjskiej lotos przedstawia Buddę,


jest uważany za symbol mądrości i duchowego spełnienia oraz jest symbolem długowieczności.

 

 

Sroka

imagejej nazwa po chińsku "xique" tłumaczy się jako „ptak przynoszący dobre nowiny”.

Stąd jest uznawana za symbol powodzenia. Sroka jest popularna w Chinach i obecna na motywach dekoracyjnych. Dwie sroki symbolizują szczęście i harmonię małżeńską.

 

 

Owoc grenatu


                       image   jest symbolem płodności i licznego potomstwa.


Jest to owoc przynoszący szczęście. Obraz przedstawiający rozcięty owoc jest synonimem składania życzeń.

Owoc granatu nie bez przyczyny nazywany jest "drzewem życia" albo "rajskim owocem". Jest on bowiem jednym z najdłużej znanych człowiekowi owoców leczniczych.

 

Przepiórka


                    image  to symbol płodności.


Chińczycy lubią obraz przepiórki, ich nazwa jest homonimem „żyć w pokoju”.

 

Kaczkamandarynka


image

Symbol  jedności i wierności małżeńskiej. Zwykle reprezentowana jest para, gdyż samiec i samica zawsze pływają razem i żyją bez zmiany partnerów. Często ofiarowuje się parę kaczek podczas ceremonii ślubnych aby wyrazić życzenia powodzenia i szczęścia.

Motyl


           image   Symbol kobiecego piękna oraz małżeńskiego szczęścia.

Motyl jest także symbolem prawdziwej miłości.

 

 

Ryby


                                    image   Symbol życia, płodności i męskości oraz bogactwa.

Umiejętność pływania „pod prąd” (tak jak ryby) jest również symbolem odwagi i wytrwałości. Chińska  nazwa jest homonimem słowa „obfitości”. Często wizerunek ryb towarzyszy życzeniom bogactwa i obfitości. Złota rybka to też symbol bogactwa i złota.

 

Kogut


                image    Symbol pozytywnych sił, które oddalają złe wpływy.


Chińska tradycja przypisuje kogutowi pięć cnót: cnoty obywatelskie, cnoty wojskowe, odwagę, życzliwość i zaufanie. Kogut przynosi szczęście.

 

Krab


                  image    symbol sukcesu podczas egzaminów.


Identyczny symbol przypisuje się wszystkim skorupiakom.

 

Koza

 

imageSymbolrolnictwa i hodowli zwierząt.

Dla Chińczyków nie ma różnicy między kozą i owcą. Kozy są nazywane „górską owcą”.

 

Kot


 image    Symbol długowieczności.

  Po chińsku słowo kot jest homonimem „mieć 70 lat”.

 

 

Małpa

 


               image    jest symbolem sukcesu.

Małpa jest bardzo popularna dzięki mitologicznej powieści „Pielgrzymka na Zachod”.

 

Ropucha

 

            image    Symbol bogactwa, pieniędzy i sukcesu.


Ropucha jest atrybutem chińskiego nieśmiertelnego patrona kupców. Szeroko stosowana w feng shui dla zwiększenia szczęścia i bogactwa w domu.

Ropucha o trzech nogach lub żaba z trzema nogami ma za zadanie przynosić bogactwo.
  Chiński legenda opowiada o taoistycznym nieśmiertelniku Liu Hai, który pewnego dnia spotkał złego ducha terroryzującego mieszkańców. Dzięki swej wiedzy wiedzy „dao” , zamienił złego ducha w ropuchę o trzech nogach, która pluła pieniędze przez paszczę. Od tego dnia, ropucha powinna dawać pieniądze tym, którzy ich potrzebują.

 

Bambus

         image  Jest symbolem prawości i uczciwości.

Człowiek jest niezłomny podobnie jak gałęzie bambusowe. Bambus szybko rośnie, ma mocne i stabilne korzenie. Nawet po burzy i wichurze jego łodygi powracają zawsze do poprzedniej pozycji. Każdy prawy człowiek jest jak bambus pnący się ku górze!  

 

Lista chińskiej symboliki jest nieskończenie długa. Trudno by było przedstawić całokształt znaczenia tradycyjnych symboli. Tych kilka opisanych przykładów pozwoli odkryć jak bardzo istotne są wierzenia dla narodu chińskiego. Warto zauważyć, że długowieczność, dobrobyt, szczęście to najczęściej się powtarzające elementy.


Zaiteresowanym Czytelnikom tym tematem chętnie udzielę dodatkowych informacji w komentarzach, których publikacja powróciła do dawnej szaty..

 


zhongguo
O mnie zhongguo

CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia. JĘZYK, HISTORIA, KULTURA, TRADYCJA ... wszystko mnie interesuje. Wśród moich podróży po Chinach losy wiodą mnie tam gdzie jest zawsze coś do odkrycia </&lt NAGRODA ''za systematyczną prezentację kultury chińskiej i budowanie mostów pomiędzy narodem chińskim i polskim'' (2012 rok)"

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura