zhongguo zhongguo
1387
BLOG

ROŚLINY NA WIOSNĘ

zhongguo zhongguo Kultura Obserwuj notkę 8

 

   Dzisiaj naszła mnie myśl, że wraz z nadchodzącymi obchodami Święta Wiosny warto przedstawić niektóre roślinne i owocowe fetysze z nimi związane. Oprócz podstawowych elementów obchodów początku roku, jak czerwone koperty i papiery na drzwiach, lampiony... w każdym domu muszą się znaleźć kwitnące rośliny.

  W rzeczywistości, Chińczycy zawsze wierzyli, że młode kłącza roślin są symbolem odrodzenia i nowego życia. W Chinach kwiat pięknie przedstawia dobrobyt i sukces zawodowy. Czynność zasadzenia w ziemii rośliny w fazie jej kwitnięcia podczas Święta Wiosny gwarantuje wielki dobrobyt ogniska domowego. Dlatego Ci z Was, którzy mogli obserwować gdziekolwiek na kuli ziemskiej obchody chińskiego roku zauważyli obecność młodych kiełkujących gałązek śliwy w domach, w sklepowych witrynach i na ulicach.

  Kwiat śliwy jest symbolem niewinności, image

jego białe płatki zwiastują nadejście wiosny, wiele go łączy z bambusem i sosną. Razem zwią się ‘’trzema przyjaciółmi’’ chłodnych dni i symbolizują one żywotność. Te trzy rośliny są symbolami odwagi i optymizmu, podkreslają rodzaj szlachetność narodu chińskiego. Kwiaty śliwy zakwitają przed wiosną, sosna nie gubi swych igieł, a bambus jest zawsze zielony. Śliwa  jest reprezentowana w malarstwie z pięcioma płatkami. W 1911 roku została wybrana jako kwiat narodowy (obecnie jest kwiatem Tajwanu), podobnie  jak 5 kolorów pierwszej flagi Republiki Chin symbolizowała 5 narodów: Han, Mongołowie, Mandżurowie, Mahometanie i Tybetańczycy

  Inną rośliną jest tuberoza  image

o delkatnym aromatycznym zapachu, idealna na Nowy Rok.

Istnieją również gałęzie forsycji, kwitnącej wiśni i brzoskwini.

Nie należy ominąć niezbędne bukiety kwiatów lotosu, image

które mile perfumują chińskie domy. 

 W sklepach wspaniałe kolekcje doniczkowe odsłaniają urok bonsai, ochidei oraz roślin zielonych, które są uważane za przynoszące szczęście, w tym małe bambuski, nie mające nic wspólnego z typowym bambusem, który jest symbolem sprawiedliwości i prawości.

  W wielkich miastach każdego roku są organizowane kwiatowe rynki aż do wigilii Nowego Roku. Gapie i klienci przychodzą tutaj, aby skorzystać z dogodnych cen. Rośliny są nieodłącznym towarzyszem podczas tych świąt.

  Na wsiach sytuacja wyglada odmiennie. Nie ma tutaj sklepów z kwiatami, zastępowane są kwiatami papierowymi na oknach, o których będzie mowa w późniejszej notce.

Gdy jestem w południowej części Chin zjadam prosto z drzewek wspaniałe owoce jakimi są mandarynki.

image Owoce i całe ich drzewka to też nieodzowny tradycyjny element świąteczny,

są symbolem pokoju i długowieczności. Mandarynki są ofiarowywane na szczęście podczas wizyt składanych rodzinie w drugi dzień świąt. Mawia się, że jeśli otrzymasz 4 sztuki, musisz podarować 2. Drzewko było już znane w starożytnych Chinach, było zarezerwowane dla dostojników, jest też symbolem długowieczności i szlachetności oraz szacunku dla chińskiego imperium. Stąd pewno mandaryn, którego strój przypomina kolor owocu. Ale nie zapominajmy, że mandaryni w/g swej rangi od I do IX nosili ubiory w różnych kolorach (purpurowy, różowy, zielony i indygo), a więc taka interpretacja nie jest słuszną.

Zapraszam na dalszy ciąg – zapowiada się ciekawie!

 

 

ŚWIĘTO WIOSNY 4

zhongguo
O mnie zhongguo

CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia. JĘZYK, HISTORIA, KULTURA, TRADYCJA ... wszystko mnie interesuje. Wśród moich podróży po Chinach losy wiodą mnie tam gdzie jest zawsze coś do odkrycia </&lt NAGRODA ''za systematyczną prezentację kultury chińskiej i budowanie mostów pomiędzy narodem chińskim i polskim'' (2012 rok)"

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura