zhongguo zhongguo
405
BLOG

DOMY - JASKINIE

zhongguo zhongguo Podróże Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

   Zamiar poznania mieszkańców żyjących w „jaskiniach” narodził się spontanicznie. Większość ich domostw uplasowała się w zachodniej części Chin, na obszarach tzw. lessowych o dominującej skale osadowej, gdzie jej grubość dochodzi nawet do kilkustet metrów.

   Przeciągam kciukiem po mapie Chin i natrafiam na Qingliang. Miejscowość leży na wschodnim krańcu prowincji Gansu. Znajduje się tutaj największe skupisko domów – jaskiń. W Chinach ten rodzaj miejsc zamieszkania zwie się Yaodong i jest położony na stromych zboczach.

  Pierwsze konstrukcje podziemne sięgają drugiego tysiąclecia przed naszą erą, a więc pochodzą z epoki brązu lub zgodnie z chińską tradycją wywodzą się z dynastii  Xia. Chińscy naukowcy uważają, że ten typ siedlisk został głównie rozwinięty podczas dynastii Han (206 p.n.e. do 220 n.e.). Udoskonalił się wraz ze stopniową poprawą technik budowlanych za panowania dynastii Sui (581-618) i Tang (618-907). A podczas dynastii Ming (1368-1644) i Qing (1644-1912) tempo budowy osiągnęło największy rozkwit.

Budowla jest dość ciekawa, mierzy sobie około 3 m wysokości i nieco więcej szerokości. Całe życie skupia się wokół jednej izby podzielonej na trzy części.

                                                    image

 

Podłużny kształt mieszkania o kolebkowym sklepieniu ma wejściowe drzwi i tylko dwa małe okna. Ściany są bielone wapnem, które sprawia rolę ochronną przed wszelkiego rodzaju owadami. Przyklejone gazety spełniaja rolę izolacyjną na ścianach.

Wejściowe drzwi prowadzą do sypialni, w której po prawej stronie znajduje się olbrzymie łoże zwane kang. Jest ono przeznaczone dla całej rodziny. Kang jest „oświetlony” małym oknem wychodzącym na podwórze.

 

                                                  image

 

 Kang jest typowym  sypialnym piecem wykonanym z cegieł lub z gliny.

W dolnej części widoczne są drzwiczki, poprzez które wkłada się opał na ogrzewanie. Jest to dość ekonomiczny sposób ogrzewania, wystarczy mało opału. Dzięki tej pomysłowej metodzie ciepło rozchodzi się po całym domu.

 Część kuchenna jest skromna, parę niezbędnych naczyń kuchennych, stół, piec i opał. Panuje tutaj ład.

 

                                    image

Część magazynowa znajduje się na samym końcu długiego „rękawa” i jest oddzielona od reszty powierzchni mieszkalnej.

 

                                               image

 

Grube ściany sprawiają, że podczas mrozów temperatura jest łagodna, latem podczas upałów jest chłodno. Wspaniała ekologiczna klimatyzacja.

   Poznaję tutaj młodą dziewczynę o imieniu Jin Ni. To właśnie dzięki jej uprzejmości poznaję tajniki tej ciekawej budowli. Jing Ni ma 24 lata, mieszka ze swymi rodzicami i teściami w dwóch sąsiadujacych ze sobą domach. Ma dwoje dzieci, dwóch chłopców.

Wymieniamy nasze nr komunikatora internetowego, w Chinach zwanego popularnie QQ i od tej pory jesteśmy w stałym kontakcie.

   Wczoraj Jin Ni przysłałam mi zdjęcie jej podwórka opruszonego porannym śniegiem.

 

                                                  image

 

   Zatęskniło mi się tam powrócić, powrócić do autentyczności skromnych i życzliwych ludzi.

 Może kiedyś ...

 

zhongguo
O mnie zhongguo

CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia. JĘZYK, HISTORIA, KULTURA, TRADYCJA ... wszystko mnie interesuje. Wśród moich podróży po Chinach losy wiodą mnie tam gdzie jest zawsze coś do odkrycia </&lt NAGRODA ''za systematyczną prezentację kultury chińskiej i budowanie mostów pomiędzy narodem chińskim i polskim'' (2012 rok)"

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości